WL - logo

Wydział

Leśny

plik svg - godło

Absolwenci posiadają wiedzę z zakresu gospodarki leśnej i ochrony środowiska leśnego, a także dotyczącą projektowania, urządzania, organizowania i zarządzania gospodarstwem leśnym zgodnie z zasadami zrównoważonej wielofunkcyjnej gospodarki leśnej czyli uwzględniającej prawa przyrody. Absolwent potrafi planować i organizować produkcję szkółkarską, zabiegi hodowlane oraz ochronę lasu przed zagrożeniami abiotycznymi, biotycznymi i antropogenicznymi; potrafi organizować pozyskiwanie i transport surowców leśnych zgodnie z zasadami zachowania trwałości lasu. Absolwent jest przygotowany do: sporządzania i realizacji planów gospodarczych, ochronnych i finansowych; projektowania i realizacji inżynieryjnego zagospodarowania lasu oraz prowadzenia nadzoru inżynierskiego nad wykonawstwem prac leśnych i doskonaleniem poziomu ich technizacji. Uzyskana wiedza i umiejętności na obu specjalnościach studiów umożliwiają absolwentom zarówno otwieranie firm usługowych, jak i podejmowanie pracy w państwowych i prywatnych podmiotach gospodarczych działających na rzecz leśnictwa lub gałęzi pokrewnych oraz w jednostkach administracji Lasów Państwowych i innych firmach związanych z leśnictwem.

Osoby kończące studia w formie studiów niestacjonarnych są przygotowane do podjęcia pracy w jednostkach administracji Lasów Państwowych, w lasach komunalnych i lasach innych własności, w parkach narodowych i krajobrazowych, w biurach urządzania lasu, oraz w instytucjach związanych z leśnictwem, przestrzennym zagospodarowaniem kraju, bądź w instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu leśnictwa,  zaś osoby kończące studia II stopnia, także w szkolnictwie leśnym oraz w instytutach naukowo-badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych prowadzących badania z zakresu leśnictwa. 

OCHRONA BIORÓŻNORODNOŚCI

Absolwenci posiadają wiedzę dotyczącą różnorodności organizmów oraz ich związków ze środowiskiem, procesów zachodzących w ekosystemach naturalnych oraz w układach przekształconych przez człowieka. Znają biologię i ekologię ważniejszych gatunków roślin i zwierząt oraz rozumieją procesy przyrodnicze zachodzące na poziomie populacji, zbiorowisk, ekosystemów i krajobrazu. Posiadają też kompetencje społeczne potrzebne w prowadzeniu dialogu i negocjacji z różnymi grupami interesariuszy, a także umiejętności niezbędne do prowadzenia edukacji przyrodniczej w różnych grupach wiekowych. Absolwenci posiadają wiedzę i umiejętności pozwalające na prowadzenie inwentaryzacji populacji gatunków zagrożonych i ich siedlisk z wykorzystaniem współczesnych technik geoinformatycznych. Potrafią identyfikować zagrożenia dla dzikiej przyrody oraz są gotowi do podejmowania skutecznych działań w celu utrzymania lub odtwarzania właściwego stanu populacji rzadkich gatunków oraz siedlisk przyrodniczych. Absolwenci potrafią rozpoznawać w terenie gatunki roślin, zwierząt i grzybów oraz identyfikować zbiorowiska roślinne, prowadzić monitoring stanu populacji i ich siedlisk, projektować zabiegi ochrony czynnej w sytuacjach wymagających tego typu ingerencji, Absolwenci są przygotowani do prowadzenia działań edukacyjnych w plenerze oraz do dialogu i negocjacji w sytuacjach konfliktowych, w czym pomaga im wiedza,umiejętności i kompetencje w zakresie socjologii i komunikacji społecznej oraz znajomość przepisów prawnych i umiejętność ich właściwego interpretowania. W trakcie studiowania budują relacje i kontakty z osobami, które pasjonują się edukacją i przyrodą wynosząc wiedzę i inspiracje do przyszłych działań oraz konkretne umiejętności i narzędzia do wykorzystania we własnej praktyce. Absolwenci są także przygotowani do ciągłego dokształcania się i nabywania nowych umiejętności oraz kompetencji w miarę zmian zachodzących w środowisku, w sferze społecznej, oraz w miarę zmieniających się uwarunkowań prawnych. Zdobywając tytuł licencjata są gotowi do podjęcia dalszych stopni studiów.

Uzyskana wiedza i umiejętności oraz kompetencje umożliwiają absolwentom kierunku "Ochrona Bioróżnorodności" podjęcie pracy w parkach narodowych, zarządach parków krajobrazowych, dyrekcjach ochrony środowiska, zarządach zieleni miejskiej, biurach urządzania lasu, w jednostkach administracji publicznej zajmujących się gospodarowaniem przestrzennym oraz w instytucjach zajmujących się doradztwem i upowszechnianiem wiedzy przyrodniczej. Absolwenci zdobywają też umiejętności i kompetencje pozwalającą na prowadzenie własnej działalności gospodarczej w zakresie monitoringu przyrodniczego, przygotowywania planów ochrony obszarów chronionych, edukacji przyrodniczej oraz organizowania działań z zakresu turystyki przyrodniczej.

LEŚNICTWO

studia inżynierskie -Sylwetka absolwenta i uprawnienia zawodowe

Celem kształcenia na Wydziale Leśnym jest przekazywanie przyszłym absolwentom wiedzy opartej na najnowszych osiągnięciach nauk leśnych i przyrodniczych, umiejętności jej kreatywnego stosowania w praktyce, a także nabycie przez absolwentów kompetencji zawodowych i społecznych, niezbędnych do podjęcia zatrudnienia. Absolwenci posiadają wiedzę inżynierską z zakresu funkcjonowania ekosystemów leśnych i gospodarki leśnej oraz kompetencje społeczne niezbędne do wykonywania zawodu leśnika i zawodów pokrewnych. Absolwenci posiadają wiedzę i umiejętności umożliwiające rozwiązywanie problemów w zakresie: urządzania, organizowania i zarządzania gospodarstwem leśnym zgodnie z zasadami zrównoważonej, wielofunkcyjnej gospodarki leśnej, uwzględniającej prawa ekologiczne i trwałość ekosystemów leśnych. Absolwent potrafi projektować, planować i organizować zabiegi hodowlane i produkcję szkółkarską oraz działania z zakresu ochrony lasu przed zagrożeniami abiotycznymi, biotycznymi i antropogenicznymi; potrafi organizować pozyskiwanie i transport surowców leśnych zgodnie z zasadami zachowania trwałości lasu. Absolwent jest przygotowany do: sporządzania i realizacji planów gospodarczych, ochronnych i finansowych; projektowania i realizacji inżynieryjnego zagospodarowania lasu, prowadzenia nadzoru inżynierskiego nad wykonawstwem prac leśnych z wykorzystaniem współczesnych technologii i narzędzi informatycznych. Jest także przygotowany do współpracy z poziomu gospodarki leśnej z instytucjami zajmującymi się ochroną środowiska i przyrody. Uzyskane kwalifikacje pozwalają na zdobycie dodatkowych uprawnień zawodowych w ramach kursów, np. kursu brakarskiego, pilarzy, operatorów maszyn wielooperacyjnych. Koncepcja kształcenia pozwala studentom leśnictwa na zdobycie wiedzy, umiejętności i kompetencji wymaganych dla zawodu leśnika. Cele kształcenia na studiach I stopnia nakierowane są na wiedzę teoretyczną z zakresu kluczowych zagadnień ogólnoprzyrodniczych oraz wiedzę specjalistyczną z zakresu nauk leśnych. Uzyskanie uprawnień zawodowych ułatwia czterotygodniowa praktyka zawodowa do wyboru w Lasach Państwowych, parkach narodowych, Biurach Urządzania Lasu i Geodezji, która jest nieodzownym elementem kształcenia studenta.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 14 stycznia 2003 roku w sprawie stanowisk, stopni służbowych oraz zasad wynagradzania w Służbie Leśnej (Dz. U. 2003 poz. 123) absolwenci Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie uzyskują wyższe wykształcenie leśne, które uprawnia do podjęcia zatrudnienia w służbie leśnej po spełnieniu warunków określonych w w/w rozporządzeniu oraz Ustawie o lasach (Dz. U. z 2022 roku poz. 672).
Możliwość zatrudnienia
Uzyskana wiedza i umiejętności inżynierskie umożliwiają absolwentom podjęcie pracy w jednostkach administracji Lasów Państwowych, w lasach komunalnych i lasach innych własności, w parkach narodowych i krajobrazowych, w biurach urządzania lasu oraz w instytucjach związanych z leśnictwem, zagospodarowaniem przestrzennym bądź w instytucjach zajmujących się doradztwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu leśnictwa. Absolwenci zdobywają wiedzę pozwalającą na prowadzenie własnej działalności gospodarczej świadczącej usługi na rzecz leśnictwa, ochrony przyrody i gałęzi pokrewnych.

Niestacjonarne inżynierskie - Sylwetka absolwenta i uprawnienia zawodowe


Celem kształcenia na Wydziale Leśnym jest przekazywanie przyszłym absolwentom wiedzy opartej na najnowszych osiągnięciach nauk leśnych i przyrodniczych, umiejętności jej kreatywnego stosowania w praktyce, a także nabycie przez absolwentów kompetencji zawodowych i społecznych, niezbędnych do podjęcia zatrudnienia. Absolwenci posiadają wiedzę inżynierską z zakresu funkcjonowania ekosystemów leśnych i gospodarki leśnej oraz kompetencje społeczne niezbędne do wykonywania zawodu leśnika i zawodów pokrewnych. Absolwenci posiadają wiedzę i umiejętności umożliwiające rozwiązywanie problemów w zakresie: urządzania, organizowania i zarządzania gospodarstwem leśnym zgodnie z zasadami zrównoważonej, wielofunkcyjnej gospodarki leśnej, uwzględniającej prawa ekologiczne i trwałość ekosystemów leśnych. Absolwent potrafi projektować, planować i organizować zabiegi hodowlane i produkcję szkółkarską oraz działania z zakresu ochrony lasu przed zagrożeniami abiotycznymi, biotycznymi i antropogenicznymi; potrafi organizować pozyskiwanie i transport surowców leśnych zgodnie z zasadami zachowania trwałości lasu. Absolwent jest przygotowany do: sporządzania i realizacji planów gospodarczych, ochronnych i finansowych; projektowania i realizacji inżynieryjnego zagospodarowania lasu, prowadzenia nadzoru inżynierskiego nad wykonawstwem prac leśnych z wykorzystaniem współczesnych technologii i narzędzi informatycznych. Jest także przygotowany do współpracy z poziomu gospodarki leśnej z instytucjami zajmującymi się ochroną środowiska i przyrody.
Uzyskane kwalifikacje pozwalają na zdobycie dodatkowych uprawnień zawodowych w ramach kursów: np. kursu brakarskiego, pilarzy, operatorów maszyn wielooperacyjnych. Koncepcja kształcenia pozwala studentom leśnictwa na zdobycie wiedzy, umiejętności i kompetencji wymaganych dla zawodu leśnika. Cele kształcenia na studiach I stopnia nakierowane są na wiedzę teoretyczną z zakresu kluczowych zagadnień ogólnoprzyrodniczych oraz wiedzę specjalistyczną z zakresu nauk leśnych.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 14 stycznia 2003 roku w sprawie stanowisk, stopni służbowych oraz zasad wynagradzania w Służbie Leśnej (Dz. U. 2003 poz. 123) absolwenci Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie uzyskują wyższe wykształcenie leśne, które uprawnia do podjęcia zatrudnienia w służbie leśnej po spełnieniu warunków określonych w w/w rozporządzeniu oraz Ustawie o lasach (Dz. U. z 2022 roku poz. 672).
Możliwość zatrudnienia
Uzyskana wiedza i umiejętności inżynierskie umożliwiają absolwentom podjęcie pracy w jednostkach administracji Lasów Państwowych, w lasach komunalnych i lasach innych własności, w parkach narodowych i krajobrazowych, w biurach urządzania lasu oraz w instytucjach związanych z leśnictwem, zagospodarowaniem przestrzennym bądź w instytucjach zajmujących się doradztwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu leśnictwa. Absolwenci zdobywają wiedzę pozwalającą na prowadzenie własnej działalności gospodarczej świadczącej usługi na rzecz leśnictwa, ochrony przyrody i gałęzi pokrewnych.

Studia magisterskie  - Sylwetka absolwenta i uprawnienia zawodowe


Absolwenci przygotowani są w pogłębionym stopniu do planowania, analizy, prognozowania i zarządzania gospodarką leśną oraz gałęziami pokrewnymi związanymi z ochroną przyrody i ochroną środowiska, a także prowadzenia działalności gospodarczej. Dzięki umiejętności prowadzenia badań naukowych absolwent potrafi rozwiązywać problemy związane ze złożonymi procesami ekologicznymi i gospodarczymi zachodzącymi w leśnictwie. Ma wiedzę i umiejętności z zakresu hodowli lasu, ochrony ekosystemów leśnych i ich bioróżnorodności oraz użytkowania lasu, pozwalające zachować zasoby przyrodnicze w zmieniających się warunkach środowiska. Posiada również umiejętności prowadzenia badań naukowych, co stanowi o szczególnym przygotowaniu do zrozumienia wpływu sposobów gospodarowania na stan zasobów leśnych w przyszłości oraz aspekty ekonomiczne i efektywność gospodarowania.
Dodatkowo, w zależności od ukończonej specjalności/modułu, absolwent posiada wiedzę i umiejętności z zakresu:
•    zarządzania zasobami leśnymi z wykorzystaniem planowania urządzeniowego, hodowlanego oraz zarządzania bioróżnorodnością i zasobami genowymi fauny i flory;
•    ekologii lasu i przyrodniczych podstaw gospodarki leśnej oraz ochrony bioróżnorodności ekosystemów leśnych i prognozowania dynamiki naturalnych procesów ekologicznych zachodzących w ekosystemach leśnych;
•    geomatyki i informatyki, w tym budowy, przetwarzania i wykorzystywania baz danych i systemów informacji przestrzennej, szczególnie danych teledetekcyjnych;
•    rozwiązywania problemów związanych z funkcjonowaniem lasów i obszarów zielonych w przestrzeni zurbanizowanej, a w szczególności wpływu zachodzących zmian środowiskowych na lasy i obszary zielone oraz najnowszych rozwiązań technicznych w technologii geoinformatycznej, wspierającej zarządzanie, monitorowanie oraz waloryzację lasów i zieleni miejskiej;
•    biotechnologii roślin i mikroorganizmów umożliwiającą zrozumienie procesów zachodzących w przyrodzie oraz przygotowywanie opracowań i optymalizacji procesów biotechnologicznych wykorzystywanych w leśnictwie.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 14 stycznia 2003 roku w sprawie stanowisk, stopni służbowych oraz zasad wynagradzania w Służbie Leśnej (Dz. U. 2003 poz. 123) absolwenci Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie uzyskują wyższe wykształcenie leśne, które uprawnia do podjęcia zatrudnienia w służbie leśnej po spełnieniu warunków określonych w w/w rozporządzeniu oraz Ustawie o lasach (Dz. U. z 2022 roku poz. 672).
Możliwość zatrudnienia
Absolwenci są przygotowani do podjęcia pracy w jednostkach administracji Lasów Państwowych, w lasach innych własności, w parkach narodowych i krajobrazowych, w biurach urządzania lasu oraz w instytucjach związanych z leśnictwem, ochroną przyrody, środowiska i przestrzennym zagospodarowaniem kraju. Uzyskana wiedza i umiejętności umożliwiają absolwentom także otwieranie firm usługowych, działających na rzecz leśnictwa lub gałęzi pokrewnych. Absolwent jest także przygotowany do pracy na uczelniach wyższych czy w instytutach badawczych w kraju i za granicą.
Absolwent modułu ZZL jest przygotowany zarówno do planowania operacyjnego, taktycznego, jak i strategicznego w leśnictwie i może zajmować stanowiska wyższego szczebla zarówno w Lasach Państwowych, biurach urządzania lasu, jak również w parkach narodowych.
Absolwent modułu OEL posiada kwalifikacje do pracy na specjalistycznych stanowiskach wyższego szczebla związanych z ochroną ekosystemów leśnych, w Lasach Państwowych, parkach narodowych oraz w innych jednostkach i instytucjach związanych z ochroną środowiska i przyrody.
Absolwent modułu LTZ potrafi aplikować, realizować i monitorować projekty związane z prowadzeniem polityki zrównoważonej strategii rozwoju obszarów zurbanizowanych przy zachowaniu wielofunkcyjnej roli lasów miejskich. Posiada wiedzę i umiejętności w zakresie najnowszych rozwiązań technicznych w arborystyce, a także wykorzystywania najnowocześniejszych technologii geoinformatycznych.
Absolwent modułu GEOL potrafi wykonywać zaawansowane analizy GIS w zakresie modelowania statystycznego oraz związane z systemami informacji przestrzennej, które są stosowane w leśnictwie, ochronie środowiska i przyrody.
Absolwent modułu BGL potrafi wykonywać analizy laboratoryjne i obsługiwać specjalistyczną aparaturę badawczą i jest przygotowany do pracy w laboratoriach badawczych oraz działach leśnictwa i ochrony środowiska, wykorzystujących biotechnologię.


Niestacjonarne magisterskie - Sylwetka absolwenta i uprawnienia zawodowe
Absolwenci przygotowani są w pogłębionym stopniu do planowania, analizy, prognozowania i zarządzania gospodarką leśną oraz gałęziami pokrewnymi związanymi z ochroną przyrody i ochroną środowiska, a także do prowadzenia działalności gospodarczej. Dzięki umiejętności prowadzenia badań naukowych absolwent potrafi rozwiązywać problemy związane ze złożonymi procesami ekologicznymi i gospodarczymi zachodzącymi w leśnictwie. Ma wiedzę i umiejętności z zakresu hodowli lasu, ochrony ekosystemów leśnych i ich bioróżnorodności oraz użytkowania lasu, pozwalające zachować zasoby przyrodnicze w zmieniających się warunkach środowiska. Posiada również umiejętność prowadzenia badań naukowych, co stanowi o szczególnym przygotowaniu do zrozumienia wpływu sposobów gospodarowania na stan zasobów leśnych w przyszłości oraz aspekty ekonomiczne i efektywność gospodarowania.
Dodatkowo, w zależności od ukończonej specjalności/modułu, absolwent posiada wiedzę i umiejętności z zakresu:
•    zarządzania zasobami leśnymi z wykorzystaniem planowania urządzeniowego, hodowlanego oraz zarządzania bioróżnorodnością i zasobami genowymi fauny i flory;
•    ekologii lasu i przyrodniczych podstaw gospodarki leśnej oraz ochrony bioróżnorodności ekosystemów leśnych i prognozowania dynamiki naturalnych procesów ekologicznych zachodzących w ekosystemach leśnych (patrz: kierunek leśnictwo, studia stacjonarne II stopnia);
•    geomatyki i informatyki, w tym budowy, przetwarzania i wykorzystywania baz danych i systemów informacji przestrzennej, szczególnie danych teledetekcyjnych;
•    rozwiązywania problemów związanych z funkcjonowaniem lasów i obszarów zielonych w przestrzeni zurbanizowanej, a w szczególności wpływu zachodzących zmian środowiskowych na lasy i obszary zielone oraz najnowszych rozwiązań technicznych w technologii geoinformatycznej, wspierającej zarządzanie, monitorowanie oraz waloryzację lasów i zieleni miejskiej;
•    biotechnologii roślin i mikroorganizmów umożliwiającą zrozumienie procesów zachodzących w przyrodzie oraz przygotowywanie opracowań i optymalizacji procesów biotechnologicznych wykorzystywanych w leśnictwie.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 14 stycznia 2003 roku w sprawie stanowisk, stopni służbowych oraz zasad wynagradzania w Służbie Leśnej (Dz. U. 2003 poz. 123) absolwenci Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie uzyskują wyższe wykształcenie leśne, które uprawnia do podjęcia zatrudnienia w służbie leśnej po spełnieniu warunków określonych w w/w rozporządzeniu oraz Ustawie o lasach (Dz. U. z 2022 roku poz. 672).
Możliwość zatrudnienia
Absolwenci są przygotowani do podjęcia pracy w jednostkach administracji Lasów Państwowych, w lasach innych własności, w parkach narodowych i krajobrazowych, w biurach urządzania lasu oraz w instytucjach związanych z leśnictwem, ochroną przyrody, środowiska i przestrzennym zagospodarowaniem kraju. Uzyskana wiedza i umiejętności umożliwiają absolwentom także otwieranie firm usługowych działających na rzecz leśnictwa lub gałęzi pokrewnych. Absolwent jest także przygotowany do pracy na uczelniach wyższych, w instytutach badawczych i firmach badawczo-rozwojowych w kraju i za granicą.
Absolwent modułu ZZL jest przygotowany zarówno do planowania operacyjnego, taktycznego, jak i strategicznego w leśnictwie i może zajmować stanowiska wyższego szczebla zarówno w Lasach Państwowych, biurach urządzania lasu, jak i w parkach narodowych.
Absolwent modułu OEL posiada kwalifikacje do pracy na specjalistycznych stanowiskach wyższego szczebla, związanych z ochroną ekosystemów leśnych, w Lasach Państwowych, parkach narodowych oraz w innych jednostkach i instytucjach związanych z ochroną środowiska i przyrody.
Absolwent modułu LTZ potrafi aplikować, realizować i monitorować projekty związane z prowadzeniem polityki zrównoważonej strategii rozwoju obszarów zurbanizowanych przy zachowaniu wielofunkcyjnej roli lasów miejskich. Posiada wiedzę i umiejętności w zakresie najnowszych rozwiązań technicznych w arborystyce, a także wykorzystywania najnowocześniejszych technologii geoinformatycznych.
Absolwent modułu GEOL potrafi wykonywać zaawansowane analizy GIS w zakresie modelowania statystycznego oraz związane z systemami informacji przestrzennej, które są stosowane w leśnictwie, ochronie środowiska i przyrody.
Absolwent modułu BGL potrafi wykonywać analizy laboratoryjne i obsługiwać specjalistyczną aparaturę badawczą i jest przygotowany do pracy w laboratoriach badawczych oraz działach leśnictwa i ochrony środowiska, wykorzystujących biotechnologię.