WL - logo

Wydział

Leśny

plik svg - godło

  Chętnie korzystamy z możliwości wyjazdów na obozy naukowe. Wybieramy ciekawe miejsca pod względem obszaru badań, ale też interesujące przyrodniczo bądź pozwalające na nawiązanie ciekawych współprac. Obóz jest okazją do oderwania się od zajęć na uczelni, przetestowania różnego rodzaju sprzętu w terenie, nauczenia się czegoś nowego oraz do integracji członków sekcji. Każdy wyjazd jest świetnym doświadczeniem i ciekawą przygodą, która zawsze obfituje w ogromny postęp prac nad projektem badawczym.

Obóz letni 2024

  W maju 2024 wybraliśmy się na obóz letni do Świeradowa-Zdroju. Naszym celem było zebranie danych związanych z lokalizacją źródeł strumieni górskich w celu weryfikacji metody stworzonej po obozie zimowym i określenia optymalnej wartości dla początku cieku wodnego na tym terenie. Zbieraliśmy również lokalizacje przepustów wodnych, aby podjąć próbę stworzenia metody ich wykrywania. Zauważyliśmy ciekawą zależność w poprzednim projekcie realizowanym w lutym związaną z istnieniem przepustów w miejscu przebiegu cieku. Skupić było nam się bardzo trudno. Znajdowaliśmy się w tak urokliwym miejscu, że w naszych głowach zrodził się pomysł nagrania reklamy górskiej wody źródlanej

Galeria zdjęć

Obóz zimowy 2024

  W listopadzie poprzedniego roku nawiązaliśmy współpracę z oddziałem Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Brzegu, dlatego w lutym 2024 wybraliśmy się z wizytą do Brzegu i lasów Nadleśnictwa Oława w celu weryfikacji terenowej tworzonej metody generowania cieków wodnych na podstawie NMT. Przygotowaliśmy sobie warstwy do aplikacji Qfield i w terenie weryfikowaliśmy, które cieki zostały wykryte przez model. Towarzyszył nam pracownik BULiGL, Ariel Franczak, który dokładnie wyjaśnił nam co powinno zostać wykryte. Nasza metoda ma ułatwić inwentaryzację cieków oraz stanowić podstawę do przygotowania operatów wodnych. Dokonaliśmy rozeznania w obszarze bezodpływowym Odry oraz zobaczyliśmy historyczne pozostałości w okolicy.

Galeria zdjęć

Obóz zimowy 2023

  W lutym 2023 wybraliśmy się do Doliny Baryczy i Nadleśnictwa Milicz. Wykonywaliśmy tam  badania związane z wykorzystaniem BSP do automatycznego określania cech drzew i drzewostanów sosnowych. Wykonaliśmy krzyżowe naloty w celu opracowania chmury punktów, wysokościowego modelu koron oraz ortofotomapy. Założyliśmy 3 powierzchnie badawcze, na których zmierzyliśmy wysokości i pierśnice sosen. Nasze działania były skupione również na zadaniach kameralnych, gdzie podejmowaliśmy pierwsze próby przerobienia zebranych danych w środowisku R.

Galeria zdjęć